Baby Shower, anne adayının, sevdikleri ve ailesi tarafından düzenlenen partiye verilen isim aslında. Ülkemizde tam olarak bir karşılığı olmasa da amacı nedeniyle kolayca yaygınlaşacak gibi gözüküyor. Tarihçesi oldukça uzun zaman önceye dayanan bu partinin temel amacı, yeni doğum yapacak anneye ihtiyaçlarını karşılamak için hediyeler verilmesi ve doğum stresini üzerinden atması için moral depolaması. Bu partiler genellike kadınlar arasında yapılır, üzgünüz beyler .

Baby Shower, partisi genellikle anne adayının yakın bir arkadaşı ya da arkadaşları tarafından organize edilir. Burada önemli olan anne adayına güzel bir gün yaşatırken, onu mümkün olduğu kadar bu partinin hazırlık stresinden uzak tutmaktır.

Tabi anne adayının da bu partiye hazırlanırken yapması gerekenler  bulunmaktadır. Bunlar, yeni bebeği için ihtiyaç duyacağı ürünlerin ve hediyelerin bir listesini yapmak ve organizasyonu üstlenen arkadaşlarına bu listeyi ve partide yanında görmek istediği arkadaşlarının ve aile bireylerinin isimlerini vermek: gözüktüğü kadar kolay olmayan bu ihtiyaç belirleme işi için deneyimli bir anneden yardım alabilirsiniz.

Böylece anne adayını doğuma ve sonrasına hazırlayacak maddi ve manevi destek arkadaşları ve ailesi tarafından doğum öncesinde verilmiş olur. Ülkemizde ise bu etkinlik daha çok doğum sonrasında hediye vererek gerçekleştirilir ancak tam olarak bir karşılığı yoktur.  Misafirler geldiğinde hoş sohbet eşliğinde yemekler yenir, oyunlar oynanır ve en sonunda da hediyeler verilir.

Hediyeler verilirken anne adayını bilgilendirmek için yakın arkadaşlardan biri kimin ne hediye aldığını not eder. Parti sonunda herkese o günü hatırlatacak bebekli şekerler, kurabiyeler, minik çikolatalar gibi hatıra hediyeler verilir.